0 beğenilme 0 beğenilmeme
104 gösterim
Namaz kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
seçti
 
En İyi Cevap
Kiymetli Kardeşim!

Hanefi Mezhebinde:

Sehiv Secdesi; Namaz Kılarken Tekrarlanan Bir Rükün (misal olarak ;
kişinin fazladan rü’kü, secde, fazla rekat vs.) veya imam’ın sessiz okuması olan bir namaz(öğle,ikindi)’da sesini kaldırması veya tam tersi(sesli okuması gereken yerde sessiz okumak) veya Kiraat, Tahiyyat, Kunut bayram namazı tekbirlerini,getirmemesiyle kişinin yapması vaciptir.rü’kü,secde veya ihram tekbiri(niyetten sonra getirilen tekbir) dışındaki tekbirleri veya secde,rü’kü tesbihlerini unutması durumunda vacib olmaz.
Sehiv secdesi Hanefi mezhebinde vaciptir.kişi namaz sonunda sağa selam verdikten sonra ,tekrar iki defa secdeye gider,sonradan tahiyyat ve salli bariki okuyup sağa sola selam verir.
( kaynak.el-lubab.s/105)

Şafii mezhebinde sehiv secdesi;
Şafii mezhebinde fazladan rekat,veya dörtlü namazlarda(öğle,ikindi,yatsı,) birinci tahiyyat (ikinci rakaatın sonunda yapılan oturuş)’ı veya sabah namazında kunut duasını okumaması durumunda yapılması sünnettir.
Sehiv secdesi; şafii mezhebinde selam vermeden önce(tahiyyat ve salli bariki okuduktan sonra) yapılır.iki defa secde yapıldıktan sonra sağa ve sola selam verilir.
Sehiv secdesinin yapılması sünnettir. Bu sünneti terk etmemek gerikir.kişinin namaz içerisinde emir edilen(sehiv secdesi,rü’kü ve secde tesbihatı, vs,)terk  etmesi hoş karşılanmamıştır.
(kaynak:ebi şücca’a.s/20)
 selam ve dua ile

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 77 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 70 gösterim
Namaz kategorisinde Cenaze namazi nasil kilinir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 291 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 323 gösterim
Firma Ekle | Seo Tools
...