0 beğenilme 0 beğenilmeme
113 gösterim
Namaz kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
 
En İyi Cevap
Kıymetli kardeşim!
Bilindiği üzere peygamber efendimiz sallahu aleyhi vesellem receb ayının 27.  Gecesinde isra(mescidi haramdan mescidi aksa'ya olan yolculuk)ve mi'raç(peygamberimizin mescidi aksadan rabbinin huzuruna çıkma) olayları vuku bulmuştu. İsra ayet ile sabit.miraç olayı ise hadisi şerif ile sabittir.
Bu kutlu ziyaretten sonra Rabbimiz peygamber Efendimizeve biz ümmetine bir takım hediyeler vermiştir. Bunlar arasında beş vakit namazda bulunmaktadır.
Aşağıda ki hadisi şerifte anlatılıyor; Enes (Radıyallahu Anh)Malik İbnu Sa'saa (Radıyallahu Anh)' dan naklen anlatıyor: "Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)… miraç olayını anlatırken(hadisi şerif uzun olduğu için kısaltılmıştır)
"Sonra bana, her günde elli vakit olmak üzere namaz farz kılındı. Oradan geri döndüm. Hazreti Musa Aleyhisselam'a uğradım. Bana: "Ne ile emrolundun?" dedi. "Gece ve gündüzde elli vakit namazla!" dedim. "Ümmetin, her gün elli vakit namaza muktedir olamaz. Vallahi ben, senden önce insanları tecrübe ettim. Ben-imİsrail'e muamelelerin en şiddetlisini uyguladım (muvaffak olamadım). Sen çabuk Rabbine dön, bunda ümmetine hafifletme talep et!" dedi. Ben de hemen döndüm (hafifletme istedim, Rabbim) benden on vakit namaz indirdi. Musa aleyhisselam'a tekrar uğradım. Yine: "Ne ile emrolundum ?" dedi. "Benden on vakit namazı kaldırdı!" dedim. "Rabbine dön! Ümmetin için daha da azaltmasını iste!" dedi. Ben döndüm. Rabbim benden on vakit daha kaldırdı. Dönüşte yine Musa Aleyhisselam'a uğradım. Aynı şeyi söyledi. Ben, beş vakitle emrolunmama kadar bu şekilde Hazreti Musa ile Rabbim arasında gidip gelmeye devam ettim. Bu sonuncu defa da Hazreti Musa'ya uğradım. Yine: "Ne ile emredildin ?" dedi. "Her gün beş vakit namazla!" dedim. "Senin ümmetin her gün beş vakit namaza da takat getiremez. Rabbine dön, hafifletme talep et!" dedi. "Rabbimden çok istedim. Artık utanıyorum, daha da hafifletmesini isteyemem! Ben beş vakte razıyım. Allah'ın emrine teslim oluyorum!" dedim. Musa Aleyhisselam'ı geçer geçmez bir münadi (Allah adına) nida etti: "Farzını kesinleştirdim, kullarımdan hafiflettim de!" "Namazlar (günde) beştir. Ve onlar(sevabı) ellidir de. İndimde hüküm değişmez artık!"]
(Buhari be'dul halk.6.enbiya)
Selam ve dua ile

İlgili sorular

Firma Ekle | Seo Tools
...