0 beğenilme 0 beğenilmeme
324 gösterim
İman ve İslam kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
 
En İyi Cevap
Kıymetli Kardeşim!
Yenidoğan çocuğa mevlüt yapmak vacib veya farz değildir.
Eğerki adak adanmışsa; (yani;Üzerime Allah için
Adak olsun çocuğum olarsa mevlüt,kurban kesecem gibi.) böyle bir adak yapmışsa Yenidoğan çocuğu için Mevlüt vermesi, kurban kesmesi vacib olur.
Eğer ki adak yapmamışsa
Yenidoğan çucuklar için akika kurbanı kesmek sünnettir.
şafii ve hanefi mezhebi için durum aynıdır.
Akike(yenidoğan);
Yenidoğan çocuğun saçlarının kesildiği anda kesilen hayvana verilen isimdir. Erkek çocuk için iki koyun, kız çocuğu için bir koyun kesip akika yapmak sünnettir.
 Akika olarak kesilen hayvanın şekli tıpkı, kurban bayramında kesilen kurban'ın şartları gibidir. Akika kurbanının etini pişirip dağıtmak ve kemiklerini kırmamak sünnettir.
 Doğumunun yedinci gününde çocuk için akika kurbanı kesmek, o günde kendisine isim vermek, kurbanı kestikten sonra başındaki tüyleri tıraş edip tüylerin ağırlığınca altın veya gümüş tasadduk etmek, çocuk dünyaya gelince sağ kulağına ezanı, sol kulağına kameti okumak ve tahnik yapmak (çiğnenmiş hurma ile çocuğun damağını ovmak) sünnettir.
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Her çocuk, akika kurbanı ile rehinelenmiştir. Bu kurban, (doğumunun) yedinci günü, onun adına kesilir. (O gün) saçı da traş edilir ve çocuğa isim de verilir."
(Ebu davud. Edahi. 21(2841:ed-durrul muhtar./6326:fevahul rameli.3/69,)

Kiymetli kardeşim
Yukarıda ki hadisi şerifte geçen çocuğun rehin olmasının beyanı şudur;
 Türbüştî der ki: "Yani çocuk, sanki rehin bırakılmış bir şey gibidir. Çocuk bu rehinelik halinden kurtarılmadıkça çocuktan istifade etmemiz mümkün değildir. Nitekim bir nimete mazhar olan kimse, vazîfesini ve o nimetin şükrünü eda etmedikçe, bu nimet tamamlanıp kemâlini bulmaz. Bu nimetin gerektirdiği şükr ise Resûlullah (aleyhisalâtu vesselam) ın sünnet kıldığı şeydir." Yani Allah a şükür ve çocuğun selametini taleb maksadıyla onun adına kurban kesmektir. Muhtemelen, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselam), bu hadîsleriyle çocuğun selametinin ve güzel bir hal üzere büyümesinin akîka kurbanı ile rehinelenmiş olduğunu söylemek istemiştir."

Selam ve dua ile

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 60 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 307 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 138 gösterim
İman ve İslam kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 104 gösterim
Adak ve Kurban kategorisinde misafir sordu
Firma Ekle | Seo Tools
...