0 beğenilme 0 beğenilmeme
139 gösterim
Hac ve Umre kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
seçti
 
En İyi Cevap
Kıymetli kardeşim!
Rabbim cümle ölülerimize rahmet eylesin! Taksiratlarını affettsin.
Annen aynı ümre yapmış gibi sevab kazanır.Sende ona yakışır bir evlad olup onu her zaman rahmet ile yad et.
Çünkü cennet anaların ayakları altındadır.(Annenin rızasına bağlıdır.) Annen içinde ümre yapıp sevabını ona göndere bilirsin.
Ölüm ve yaşam rabbimin bir imtihanıdır.kimileri bu imtihanı geçer.kimileri, ne yazık ki, kaybeder.
Rabbim her zaman kazananlardan eylesin.
Bir insan bir ameli yapmaya niyet ederse ve bunu yapmaya imkan bulamazsa, Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem'in buyurduğu gibi;
Kişiye kıyamet gününde amel defteri verilir.Birde bakar ki amel defterinde hacca gitmiş,ümreye gitmiş,falan kişiye yardım etmiş vs. Diyecek ki; Ya rabbi ben bunları dünyada iken yapmadım "Niyetlendim ama ölüm tecelli etti, Birine dardadır, diye yardım etmek için  niyetlendim İhtiyaçını gidermek için ama kısmet olmadı.
Rabbim diyecek ki; kul'um sen bunları yapmak için hazırlandın niyet ettin yapmışsın gibi sana sevab yazdım.
Değerli kardeşim  
Yukarıda ki hadis-i şeriften de anlaşılacağı üzere bir insan bir şeyi yapmaya niyet ederse; Bu ameli bir afet veya ölüm neticesinde gerçekleştirmemişse,yapmış gibi sevap kazanır.
 Bir rivayette şu ziyade mevcuttur: "Bir kul, Allah rızası için mütevazi olur, alçalırsa Allah onu mutlaka yüceltir.
Peygamberimiz sallalahu aleyhi vesellem buyurur ki;
Size bir hadise söyleyeceğim, onu iyi belleyin:
"Dünya dört kişi içindir: Bir kul vardır, Allah kendisine mal ve ilim vermiştir de kul, malı hususunda Allah'tan korkmakta, (mal ve ilmi kullanarak) sıla-ı rahm yapmakta, (mal ve ilimde) Allah'ın hakkı olduğunu bilmektedir, işte bu kimse en faziletli bir makamdadır. Bir kul vardır. Allah ona ilim vermiştir, mal vermemiştir, ama iyi niyetlidir ve "Malım olsaydı onu falan kişi gibi (hayırda) harcardım" der. İşte bu kimse niyetindekini yapmış gibi sevaba nail olur, ikisi de eşit şekilde ücrete konar. Bir kul vardır Allah ona mal vermiştir, fakat ilim vermemiştir. Malını cahilane harcar. Malı hususunda Rabbinden korkmaz. (Cimriliği, cahilliği sebebiyle) malıyla sıla-ı rahim yapmaz, malında  Allah'ın da hakkı olduğunu hiç düşünmez, işte bu kimse, mertebelerin en düşüğündedir.
Bir kul vardır, Allah ona ne ilim ne de mal vermiştir ama: "Eğer malım olsaydı, onunla filan kimsenin yaptıklarını ben de yapardım der. Bu da niyetiyle muamele görür. Niyet ettiği kimsenin sevabını aynen elde eder."
(Ahmed bın henbel. 4/230,231, tirmizi.2325)
 Selam ve dua ile
Firma Ekle | Seo Tools
...