0 beğenilme 0 beğenilmeme
140 gösterim
Temizlik kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
seçti
 
En İyi Cevap
Kiymetli Kardeşim!
Evvela bu durum senin abdesttine değilde,namazının sahih olup olmamasıyla alakalıdır.Kişi küçük abdest(idrar) yaparken eğerki elbisenin üzerine sıçratırsa,ondan sonra o yeri yıkamadan namaz abdesti alırsa, abdestli olur.Ama o şekilde namaza duramaz,Ancak, elbiselerini değiştirmesiyle namaza durabilir.
Elbisesini değiştirme imkanı yoksa,
Bunla ilgili mezhep alimlerinin Necaset(pislik) ile ilgili ölçüleri vardır. ;
Hanefi mezhebinde;
Necaset(pislik) konusunda,galiza(ağır pislik) ve hafife(hafif pislik) olmak üzere ikiye ayrılır.
1. Necaseti ğaliza namaza engel olabilmesi için insanın, avuç içi kadar elbisede veya bedende veya namaz kılınan yerde  bulunması lazım.
2. Necaseti hafife ise,namaza engel olabilmesi için parçalar(örnek;bir gömleğin,bir pantolonun veya seccadenin)4'te 1'inden fazla olursa namazı  engeller.  insanın idrarı galiza konusuna girmektedir.Bu itibarla avuç içi genişliğinde idrar olmadığı müddetçe namaza engel değildir.

Şafii mezhebinde ise;
Necaset mutlaktır ;
Bir insanın kanı,idrarı,dışkısı,mezi,(şehvetliyken çıkan zevk suyu),Vedi,(bir insanın küçük abdesttinden sonra çıkan sıvı veya ağır birşey taşımaktan dolayı durumlarda ön taraftan çıkan sıvı)'nın bir avuç içinden fazla değilse Namaza engel değildir. Bir avuçtan fazla ise namaza engeldir.
(Hanefi kaynak;el-ihtiyar.babu n-necaset,şaffi buceyremi babun necaset.)
Kiymetli kardeşim!
Yinede küçük abdest(idrar) yaparken dikkat etmek lazım çünkü Aşağıda ki hadisi şerif-tende anlaşılacağı üzere kabir azabı nedenleri arasında sayılmaktadır;
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (bir gün) iki kabre uğradı ve: "(Bunlarda yatanlar) azab çekiyorlar. Azabları da büyük bir günahtan değil" buyurdular. Sonra sözlerine şöyle devam ettiler: "Evet! Biri, nemimede (laf getirip götürmede) bulunurdu. Diğeri de idrar sıçrantısına karşı korunmazdı." Aleyhissalatu vesselam sonra yaş bir hurma dalı istedi, ikiye böldü. Birini birinin üzerine dikti, birini de öbürünün üzerine dikti. Sonra da: "Belki bunlar yaş kaldıkça azapları hafifler" buyurdular.
Kaynak:  Buhari, Vudu 65, 56, Cenaiz 82, 89, Edeb 46, 49, Müslim, Taharet 111, (292)
Selam dua ile
Firma Ekle | Seo Tools
...