0 beğenilme 0 beğenilmeme
131 gösterim
İman ve İslam kategorisinde
İyi akşamlar hocamMüslümanlık gelmeden önce, o zamanki insanlar, bakamayız diyerek fakirlik sebebiyle çocuklarını öldürüyorlarmış. Kız çocuklarını da diri diri gömüyorlarmış. İslamiyet gelince bu durumu yasaklamış mıdır? Yasaklamışsa bu konudaki âyet ve hadisler nelerdir?

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
seçti
 
En İyi Cevap
Kiymetli Kardeşim!
Cahiliyye devrindeki insanlar,kendilerini genelde erkek çocuklarıyla üstün tutarlardı.
Rabbimin Nahl süresinde de buyurduğu üzere;
Onlardan biri, kız ile müjdelendiği zaman içi öfke ile dolarak yüzü simsiyah kesilir!
(nahl.58.ayet)
Ayrıca bu utancından dolayı zalimce gidip çocuğunu diri diri toprağa gömerdi.
Belli bir zamandan sonra bunu dahi yapmayan kişilerle,dalga geçerlerdi.
Sonuç olarak rabbimin Ayetleri nazil olmasıyla bu cahiliyye adetide ortadan kalkmıştır. Çocukları diri diri gönmek caniliğin en zirve noktasıdır.
Ne yazıkki günümüzde de bu utanç veririci cahiliyye adetlerini görmekteyiz.Üstünlüğün erkek çocuklarla olduğunu savunuyorlar.
Yine kız çocuğu olacağını duyunca,Cahiliyye zamanında da olduğu gibi öfkeleniyor, ve somurtuyorlar.
Halbuki islam kızları yüceltmiştir. Onlarada önem göstermiştir.
Efendimiz'in buyurduğu gibi; "kızı olup islam üzere yetiştiren kişi ile şu iki parmak gibi cennette beraber olacağız "
Mülkiyet Allah'a ait olduğu için;
Göklerin ve yerin mülkü (hükümranlığı) Allah’ındır. O, dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocukları, dilediğine erkek çocukları verir.
(Şura.49.ayet)
Kıymetli kardeşim!
Bununla ilgili ayet aramaya gerek yok bir insanı öldüren tüm insanlığı öldürmüş gibidir.
Rabbim buyuruyor ki;
" Bundan dolayı İsrailoğullarına (Kitap’ta) şunu yazdık: “Kim, bir insanı, bir can karşılığı veya yeryüzünde bir bozgunculuk çıkarmak karşılığı olmaksızın öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini (hayatını kurtararak) yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır. Andolsun ki, onlara resûllerimiz apaçık deliller (mucize ve âyetler) getirdiler. Ama onlardan birçoğu bundan sonra da (hâlâ) yeryüzünde aşırı gitmektedir.(maide;32.ayet)
Yine bu sevaba erişmenin kolay yolları vardır.
Resulullah (sav) buyurdular ki: "Kim bir ayıp görür ve onu örterse, Diri diri gömülmüş bir kızı ihya etmiş gibi olur."
Ravi: Ukbe İbnu Amir
Kaynak: Ebu Davud, Edeb 45 (4891)
İslâm öncesi devirde Araplar,
ar duygusuyla kızlarını, açlık korkusuyla da (bâzı hallerde) erkekleri ve kızları diri diri toprağa gömerlerdi. Bu geleneğe Kur ân-ı Kerim bazı âyetlerinde yer verir. Tekvir sûresindeki bir âyet şöyle buyurur:
وَإذَا الْمَوْؤُودَةُ سُئِلَتْ بِاَىِّ ذَنْبٍ قُتِلَتْ
 ""Diri diri gömülen kız çocuğunun (kıyamet günü), hangi günahı için öldürüldüğü kendisine sorulduğu zaman..." (Tekvir 8-9)."
Ebu davud cihad.27
Ebu Davud 'un bir diğer rivayetinde , "Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)'e: "Ey Allah'ın Resulü, kim cennete gidecek?" diye sorulmuş, o da şu cevabı vermiştir: "Peygamber cennetliktir, şehid cennetliktir, çocuk(ken ölen) cennetliktir, diri diri gömülen çocuk cennetliktir."  
Kaynak:  Ebu Davud, Cihad

Peygamberimizi Ağlatan Olay

Birgün bir sahabe, Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (sav) huzuruna gelerek cahiliye devrine ait bir vahşiliği şöyle dile getirir:
- Ya Resulallah! Biz cahiliye devrinde kız çocuklarımızı diri diri toprağa gömerdik. Benim de bir kız çocuğum vardı. Annesine, “Bunu giydir, dayısına götüreceğim” dedim. (Kadın bunun ne demek olduğunu iyi bilirdi. Ciğerparesi, biricik evladı biraz sonra bir kuyuya atılacak ve orada çırpına çırpına can verecekti. Ne var ki, kadının böyle bir canavarlığın önüne geçme imkânı yoktu. Yapabileceği tek şey, için için ağlayıp kanlı gözyaşı dökmekti). Hanımım dediğimi yaptı. Çocuk gerçekten dayısına gideceğini zannediyor ve cıvıl cıvıl koşuşuyordu.
Çocuğun elinden tutup daha önce kazdığım bir kuyunun yanına getirdim. Ona kuyuya bakmasını söyledim. O tam kuyuya bakayım derken, sırtına bir tekme vurdum ve onu kuyuya yuvarladım. Fakat her nasılsa, eliyle kuyunun ağzına tutundu. Bir taraftan çırpınıyor, diğer taraftan da “Babacığım üzerin toz oldu” deyip elbisemi silmeye çalışıyordu. Buna rağmen bir tekme daha vurdum ve onu diri diri toprağa gömdüm.
Adam bunu anlatırken Sevgili Peygamberimiz ve yanındakiler hıçkıra hıçkıra ağlıyorlardı. Orada oturanlardan birisi “Be adam, Resulullah’ı, çok üzdün!” deyince, Efendimiz, adama “Bir daha anlat” dedi. Adam olayı bir kere daha anlattı. İki Cihan Güneşi Peygamberimizin gözlerinden süzülen yaşlar mübarek sakalından aşağıya damla damla akıyordu.
Allah Resulü hadiseyi tekrar ettirmekle sanki şunu anlatmak istiyordu: “İşte siz İslam’dan önce böyleydiniz. İslam öncesi kömür ve demir gibiydiniz. Şimdi ise altın ve elmas gibisiniz. Tekrar tekrar anlattırdım ki, İslam’ın size kazandırdığı insanlığı, güzel özellikleri bir kere daha hatırlayın!”
(Nurul yekin)
Selam ve dua ile
Firma Ekle | Seo Tools
...