0 beğenilme 0 beğenilmeme
114 gösterim
İman ve İslam kategorisinde
İyi akşamlar hocam Cuma namazı bir haftalık günaha kefaret midir?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
 
En İyi Cevap
Kiymetli Kardeşim !
Aşağıda ki hadisi şeriflerden de anlaşılacağı üzere kefarettir. Ama bunun şartları vardır. Sadece cuma namazı kılarak kişi, kendisini namaz surumluluğundan,kurtaramaz.Böyle durumda olan kişi kendisini kandırmaktan başka birşey yapmıyor.
Cuma namazı nasıl farz ise diğer vakitlerde farzdır. Ne yazık ki şimdiki müslümanlar sadece cumadan cumaya,Bayram'dan bayrama namaz kılıyorlar bu durum islam alem-i için bir kıyımdır.
Rabbim islam alemine bir uyanış bir direniş nasip eylesin. AMİN..
->Fahri Alem Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Beş vakit namaz, bir cuma namazı diğer cuma namazına, bir Ramazan diğer Ramazana hep kefarettirler. Büyük günah irtikab edilmedikçe aralarındaki günahları affettirirler.
(müslim.taharet.14)
Kardeşim!
"Bu ve benzeri pekçok hadis, kişinin abdest almak, günlük farzları eda etmek,Cum'a namazlarını kılmak, Ramazan orucunu tutmak gibi amellerin arada işlenen küçük günahları affettireceğini beyan ediyor. Burada şöyle bir sual hatıra gelir: Günlük namazlar aradaki küçük günahları yevmî olarak affettirdiğine göre cumadan cumaya veya Ramazandan Ramazana günah kalmaz? Veya hiç günah işlemeyen kimse olursa durum nedir?
 Hadisi nasıl anlamalıyız?
ALİMLER; Imamı Nevevî nin Açıklamasına göre şöyle cevap vermiştir: Bu zikredilenlerden her biri, günah işlenmesi halinde kefaret olmaya elverişlidir. İşlenmediği takdirde kişinin sevabını artırır, büyük günahların cezasını hafifletir, kulun Allah nezdindeki derecesini yüceltir"
Hazreti Ebu Eyyub (Radıyallahu Anh) anlatıyor: "Resulullah (Aleyhissalâtu Vesselâm) buyurdular ki: "Beş vakit namaz, Cum'a  namazından diğer Cum'a'ya , emanetin  edası, arada cereyan eden (küçük) günahlara kefarettir."Ben "Emanetin edası nedir?" dedim."Cenabetten gusüldür. Zira her kılın dibinde (yıkanması gereken) cenabetlik vardır" buyurdular."
(İbni maceh. Sünen.598.) )
Cuma'ya gelen,katılan müslümanları peygamber Efendimiz aleyhissalam üç gruba ayırmıştır;
şöyle buyuruyor;
"Cuma namazına üç (grup) insan katılır:
1) Kişi var, namaza katılır, boş konuşma yapar. Bunun namazdan hissesi, o konuşmasıdır.
2) Kişi var namaza gelir dua eder. Bu kimse Allah'a duada bulunmuştur, Allah dilerse onun istediğini hemen verir, dilerse vermez.
3) Kişi vardır, namaza gelir sadece dinler ve sükut eder, mü'minlerin arasından yararak geçmez, kimseye eza vermez. Onun bu namazı, daha önce geçen cumaya ve fazladan da üç güne kadar (günahlarına) kefarettir. Bu hal Cenab-ı Hakk'ın şu sözüne binaendir: "Kim bir hayır yaparsa bu kendisinden on misliyle kabul edilir" (En- am 160).  

Kaynak:  Ebu Davud, Salat 235, (1113)
Selam ve dua ile

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 292 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 123 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 57 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
0 cevap 83 gösterim
İman ve İslam kategorisinde Hasan (2.2k puan) sordu
Firma Ekle | Seo Tools
...