0 beğenilme 0 beğenilmeme
162 gösterim
Namaz kategorisinde
Namazda iken bazen aklım başka yerlere gidiyor bundan nasil kurtulabilirim

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
seçti
 
En İyi Cevap
Kiymetli Kardeşim!
Vesvese;Zararlı olan şüphe, kuruntu,fısıltı.
Namazda ki vesveseden ançak Allah'ı zikir ederek kurtula bilirsin.
Namazda vesvese ise kalbimizin namaz esnasında Allah'tan gafil olmasıyla doğar.
Çünkü Efendimiz Rehberimiz Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Şeytan insanoğlunun kalbinin üzerinde hazır vaziyette bekler. Allah'ı zikredince siner, çekilir, gaflet etse vesvese verir."  
Kaynak:   Buhari, Tefsir, Kul euzu bi-rabbi  n-nas 1-5)
->İbnu Merdûye yine İbnu Abbas tan almak üzere hadisin bir başka vechini rivayet etmiştir: "el-Vesvâs şeytandır. Çocuk doğunca, kalbinin üstünde vesvâs olduğu halde doğar. Vesvâs ona dilediği gibi tasarruf eder. Ancak kişi Allah ı zikredince şeytan siner, gâfil kalınca kalbine tüner ve vesvese verir."
Said İbnu Mansûr benzer bir hadisi Urve İbnu Ruveyn den rivâyet eder: "İsa (aleyhisselam) Rabbinden, şeytanın insanoğlundaki yerini göstermesini taleb etti. Allah'da ona gösterdi; şeytanın başı yılan başı gibiydi ve başını kalbin meyvesi üzerine koymuş vaziyetteydi. (O şekilde ki), kişi Rabbini zikredip anınca geri çekilip siniyor, zikri bırakınca musallat olup konuşuyordu.""
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan oradan sesli sesli yellenerek uzaklaşır, ezanı duyamayacağı yere kadar kaçar. Ezan bitince geri gelir. İkamete başlanınca yine uzaklaşır, ikamet bitince geri donüp kişi ile kalbinin arasına girer ve şunu hatırla, bunun düşün diye aklında daha önce hiç olmayan şeylerle vesvese verir, öyle ki (buna kapılan) kişi kaç rekat kıldığını bilemeyecek hale gelir."


Kaynak:   Buhari, Ezan 4, Amel fi  s-Salat 18, Sehv 6, Bed  ü  l-Halk 11, Müslim, Salat 19, (389), Mesacid 83, (389), Ebu Davud, Salat 31, (516), Muvatta, Nida 6, (1, 69), Nesai, Ezan 30, (2, 21)
Selam ve dua ile

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 104 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 113 gösterim
Namaz kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 104 gösterim
Firma Ekle | Seo Tools
...