0 beğenilme 0 beğenilmeme
128 gösterim
Boşanma, Talak kategorisinde
Bosandigim karım ile tekrar evlenmek için ne gerekiyor

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
seçti
 
En İyi Cevap
Kiymetli Kardeşim!
Kişi boşadığı eşini geri nikahi altına alabilmesi için bazı hususlar vardır;

Hanafi mezhebinde
KOCANIN, BOŞADIĞI EŞİNİ GERİ NİKAH'INA ALMASI;

1. Eğer, talâk(başama), bain(ilişkiye girmeden önce yapılan boşama) olur ve üçden aşağı bulunursa; boşanmış bu kadını, iddeti(en az kırk yedi gün) içinde kocası nikahlayabilir. îddeti bittikten sonra da nikahlayabilir.
2. Eğer kişi eşini, üç talâk ile boşamış olursa,ve bunu kendi nikahına geri almak isterse; başka bir erkek, boşadığı eşini,sahih(geçerli) bir nikâhla nikahlayıp ve cima edip(ilişkiye girmek), sonra da ikinci olan kocası kendi rızasıyla onu boşayıp, ondanda iddeti bittikten sonra evlene bilir.
 ->Boşanmış kadının, önceki kocasına helâl olması hususunda, mücâmaat(ilişki) zamanında inzal(boşalma)şart değildir.
Şayet, ikinci koca, kadını hayız ve nifas halinde veya ihramlı yahut oruçlu iken cima ederse; bu kadın önceki kocasına, helâl olur.  [136]

->Bir kimse, karısını, bâin yahut üç talâkla boşasa veya talâksız olarak, araları ayrılsa(hakim tarafından); bu kadın, hür ve hayız gören bir kadın ise, bunun iddeti üç kur'u'dur.(kur'u;temizlik demeek iki aybaşı arasındaki temizlikte on beş gündür.)Üç hayızdır.bir hayız(ay başı kanı en az üç, en fazla on gündür)
(Fetavahul hindiyye. C/1.s/472))

Şafii mezhebinde
KOCANIN, BOŞADIĞI EŞİNİ GERİ NİKAH'INA ALMASI;
Ric`at talak(boşanma);kocanın boşadığı eşini iddeti. bitmeden  geri nikahına alması)
Ba'in talak; kocanın, eşini üç defa boşaması
1. Bain talâkla(üç defa eşini boşayan kişi) böyle bir durumda ;Boşadığı eşi önce,başka bir erkek ile  sahih(geçerli) bir nikâhla nikahlayıp ve cima edip(ilişkiye girmek), sonra da ikinci olan kocası kendi rızasıyla onu boşayıp, ondanda iddeti bittikten sonra evlene bilir.
2. Ric`i talâk(üç'ten aşağı olan boşanma,bir veya iki)'la boşadığı karısına geri dönmek isteyen kişi,Eşinin iddeti geçmeden nikah'ına almasıdır.Şayet iddet'i bitti ise yeniden nikah yapması lazım. Evlenme ehliyetine bizzat sahip olmalıdır. Karısını ric`i talâkla boşadıktan sonra deliren kişi adına en sahih kavle göre velisi ric`at eder. Zira ilkbaşta da veli'de delinin adına nikah akdini yapma hakkı vardır.
Ric`at, "Sana döndüm, sana müracaat ettim veya seni geri aldım." gibi lafızlarla meydana gelir. Koca, "Geri döndürmek ve nikah" lafızlarını kullanırken: "Onu kendime geri döndürdüm veya nikahıma aldım." şeklinde söylemelidir.
ric`at yapıldığı zaman kocanın şahit tutması, şart değildir.
(Minhac.babu-t talak-r ric'i)
Selam ve dua ile

İlgili bir soru bulunamadı

Firma Ekle | Seo Tools
...