0 beğenilme 0 beğenilmeme
111 gösterim
Tevbe kategorisinde
Hocam estagfurullah bir tövbe midir ? Tövbe nasıl edilir ? Tovbeyi bozarsak ne olur ?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
 
En İyi Cevap
Kiymetli Kardeşim!
Tevbe;kişinin yapmış olduğu tüm günahlarından,samimi bir şekilde tevbe etmesidir.
Tevbenin şartları;
1. Yaptığı günahtan dolayı pişmanlık duymak
2. Yaptığı günah'a dönmemek için çaba göstermek
3. Günah işlediği hususta kul hakkına girmiş ise hakkı iade etmesi

Rabbim kişinin ölmeden evvel samimi bir şekilde tevbe etmesini,ister.
Ölümden,sonra pişmanlık kişiye fayda sağlamaz.
Estağfirullah(ya rabbim beni bağışla) tevbe lafzıdır. Bunu dil ile demekle insan tevbe etmez. Kalbiyle bunu doğrulamak lazım.
Rabbim Nisa süresinde buyurduğu gibi;
Yoksa (makbul) tövbe, kötülükleri (günahları) yapıp yapıp da kendisine ölüm gelip çatınca, “İşte ben şimdi tövbe ettim” diyen kimseler ile kâfir olarak ölenlerinki değildir. Bunlar için ahirette elem dolu bir azap hazırlamışızdır.
(Nisa;18.ayet)
Tevbe içtenlik ile olması lazım;
"Ey iman edenler! Allah’a içtenlikle tövbe edin. Umulur ki, Rabbiniz sizin kötülüklerinizi örter, peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri utandırmayacağı günde Allah sizi, içlerinden ırmaklar akan cennetlere sokar. Onların nurları önlerinden ve sağlarından aydınlatır, gider. “Ey Rabbimiz! Nûrumuzu bizim için tamamla, bizi bağışla; çünkü senin her şeye hakkıyla gücün yeter” derler."
(Tahrim;8.ayet)
Tevbede zaman yoktur acele etmek lazım çünkü;
Ya birazcık daha gecikseydi.
Ölüm habersizce geldiğine göre tevbe ve hayra tevessülde yarını ve hatta "az sonra"yı beklememelidir!
Tevbe her zaman vardır.yeterki rabbini unutma!
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) (bir hadis-i kudsi  de) Rabbinden naklen buyururlar ki: "Bir kul günah işledi ve: "Ya Rabbi günahımı affet!" dedi. Hak Teala da: "Kulum bir günah işledi, arkadan bildi ki günahları affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır." Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim günahımı affet!" der. Allah Teala Hazretleri de: "Kulum bir günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle cezalandıran bir Rabbi vardır. Sonra kul dönüp tekrar günah işler ve: "Ey Rabbim beni affeyle!" der. Allah Teala da: "Kulum günah işledi ve bildi ki, günahı affeden veya günah sebebiyle muaheze eden bir Rabbi olduğunu bildi. Dilediğini yap, ben seni affettim!" buyurdu."  
Kaynak:  Buhari, Tevhid 35, Müslim, Tevbe 29, (2758)
-> Kurtubî, el-Müfhim de der ki: "Bu hadis, istiğfarın faydasının büyüklüğüne, Allah ın fazlının büyüklüğüne, rahmetinin, hilminin, kereminin genişliğine delalet eder. Fakat bu istiğfar, günahta ısrar düğümlerini çözen ve nedameti hâsıl eden bir dile mukârin olarak, ma nâsı kalbte sabit olan istiğfardır. İşte bu, tevbenin tercümesidir. Buna şu hadis şehadet eder: "Hayırlınız günaha düşmüş tevbekârdır." Müfetten in ma nâsı, "günahı tekerrür edip[6] tevbe eden kimse" demektir. Yani her ne zaman günah işlerse derhal tevbeye koşan kimsedir. Diliyle "estağfirullah" deyip kalbiyle o günahta ısrar eden değil; böyle birisi, istiğfarı da istiğfara muhtaç olan kimsedir
Yeterki kul samimi pişman olsun.
Selam ve dua ile

İlgili bir soru bulunamadı

Firma Ekle | Seo Tools
...