0 beğenilme 0 beğenilmeme
104 gösterim
Adak ve Kurban kategorisinde
Akika kurbanindan kesersek biz iyebilir miyiz hocam

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
 
En İyi Cevap
Kıymetli Kardeşim!
Kestiğin akika kurbanının durumu,dağıtımı tıpkı kurbanlık koyun gibidir.yiyebilirsin.
Eğerki adak adanmışsa; (yani;Üzerime Allah için
Adak olsun çocuğum olarsa mevlüt,kurban kesecem gibi.) böyle bir adak yapmışsa Yenidoğan çocuğu için Mevlüt vermesi, kurban kesmesi vacib olur. Ve bu kurban adak kurbanı yerine geçer ve bu adaktan yiyemez.
Eğer ki adak yapmamışsa
Yenidoğan çucuklar için akika kurbanı kesmek sünnettir. Ve bu akika kurbanından yiyebilir.
şafii ve hanefi mezhebi için durum aynıdır.
Akike(yenidoğan);
Yenidoğan çocuğun saçlarının kesildiği anda kesilen hayvana verilen isimdir. Erkek çocuk için iki koyun, kız çocuğu için bir koyun kesip akika yapmak sünnettir.
 Akika olarak kesilen hayvanın şekli tıpkı, kurban bayramında kesilen kurban'ın şartları gibidir. Akika kurbanının etini pişirip dağıtmak ve kemiklerini kırmamak sünnettir.
 Doğumunun yedinci gününde çocuk için akika kurbanı kesmek, o günde kendisine isim vermek, kurbanı kestikten sonra başındaki tüyleri tıraş edip tüylerin ağırlığınca altın veya gümüş tasadduk etmek, çocuk dünyaya gelince sağ kulağına ezanı, sol kulağına kameti okumak ve tahnik yapmak (çiğnenmiş hurma ile çocuğun damağını ovmak) sünnettir.
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Her çocuk, akika kurbanı ile rehinelenmiştir. Bu kurban, (doğumunun) yedinci günü, onun adına kesilir. (O gün) saçı da traş edilir ve çocuğa isim de verilir."
(Ebu davud. Edahi. 21(2841:ed-durrul muhtar./6326:fevahul rameli.3/69,)
."

Selam ve dua ile

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 324 gösterim
Firma Ekle | Seo Tools
...