0 beğenilme 0 beğenilmeme
126 gösterim
İman ve İslam kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
 
En İyi Cevap
Üzerlerinde hâkim ve üstün olan Rablerinden korkarlar ve emrolundukları şeyleri yaparlar.
(Nahl.s:50.ayet)
Değerli kardeşim
Bu kullandığınız tabir de bi sıkıntı bulunmamaktadır.
Ancak korkunun çeşitleri vardır.
İnsanoğlu kendi yaptığı işte,davranışta ve harekette tevekkül (işini sağlama aldıktan sonra Allah'a dayanmak) etmediği içün o iş veya davranışla ilgili bir çok endişe duyar ve olumsuz şeyler düşünmeye başlar. Halbuki rabbimizin de buyurduğu üzere ;
De ki: “Bizim başımıza ancak, Allah’ın bizim için yazdığı şeyler gelir. O, bizim yardımcımızdır. Öyleyse mü’minler, yalnız Allah’a güvensinler.tevekkül etsinler. ”
(Tevbe.51.ayet)
Rabbim ayeti kerimelerde bizlere şunu  bildiriyor;
Olur ki, bir şey sizin için hayırlı iken, siz onu hoş görmezsiniz. Yine olur ki, bir şey sizin için kötü iken, siz onu seversiniz. Allah bilir, siz bilmezsiniz.
(Bakara.216.ayet)

-Ebu İdris el-Havlani, Ebu Zerr Radıyallahu Anh  den anlatıyor: "Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem), aziz ve celil olan Rabbinden naklen anlattığına göre, Rabb Teala şöyle buyurmuştur: "Ey kullarım! Bunlar sizin amelleriniz, onları sizin için sayıyorum. Sonra bunların karşılığını size ödeyeceğim. Öyleyse sizden kim bir hayırla karşılaşırsa Allah  a hamd etsin. Kim de hayır değil de başka bir şey bulursa, kendinden başka bir şeyi levmetmesin (kınamasın, başına geleni kendinden bilsin)."
(Müslim.birr:55,'2577)
Yukarida Hadisin son kısmı, alınmıştır.   fevkalâde ehemmiyet taşıyan bir İslam telakkisi veriyor: Mazhar olunan her hayrı Allah tan bilip hamdetmek, maruz kalınan bütün şer ve kötülükleri kendinden bilip tevbe etmek. Bu ölçüyü hakkıyla anlayıp, istenen seviyede hayatına tatbik edemeyen kimseler dinimizce ciddiyeti belirtilen bir kısım vartalara düşebilirler: Hayrı kendinden bilen ucba(kendini beğenme) ve fahra(kibirlenmek) düşer; şerri kendinden bilmeyen, kendini düzeltme istikametinde bir aksiyona geçme yerine, kaderi  inkara kadar bu iş devam eder ve sonu sonu başını kayalara vurur.
Her iki halden de Allah a sığınırız"
Selam ve dua ile
Firma Ekle | Seo Tools
...