1 beğenilme 0 beğenilmeme
50 gösterim
Faiz kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(409k puan)
seçti
 
En İyi Cevap
Faiz yiyenler, ancak şeytanın çarptığı kimsenin kalktığı gibi kalkarlar. Bu, onların, “Alışveriş de faiz gibidir” demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helâl, faizi haram kılmıştır. Bundan böyle kime Rabbinden bir öğüt gelir de (o öğüte uyarak) faizden vazgeçerse, artık önceden aldığı onun olur. Durumu da Allah’a kalmıştır. (Allah, onu affeder.) Kim tekrar (faize) dönerse, işte onlar cehennemliklerdir. Orada ebedî kalacaklardır.(bakara:275)

"Ribâ lügat olarak ziyade, artma demektir. Istılahta ribâ, bir cinsten olan iki bedelden birine yapılan karşılıksız ziyadedir. Dilimizde buna fâiz de denir. Ribâ muâmelesi dinimizin şiddetli yasaklarındandır, büyük günahlara girer. Dinimiz şüpheli şeylerden kaçınmayı mendub addettiği halde faiz şüphesi olan şeylerden kaçmayı vâcib kılmıştır.
 Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ribayı (faizi) yiyene de, yedirene de lanet etti." (Ebu Davud ve Tirmizi  nin rivayetlerinde şu ziyade vardır: "(Faiz muamelesine) şahitlik edenlere de bu muameleyi yazana da...") (müslim musakat:25.1579)
 Hadiste, ribâ muamelesine bulaşan herkes ilâhî tehdide maruz kılınmıştır. Sadece almak veya vermek değil, bu muâmeleye kâtiplik, şâhidlik yapmak da yasaklanmaktadır.
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) kan mukabilinde alınan semenden(semen;para anlamına gelmektedir) , köpek semeninden, fuhuş kazancından men etti. Dövme yapanı, dövme yaptıranı, faiz yiyeni, faiz yedireni ve musavverleri lanetledi.
Hazreti Ebu Hureyre Radıyallahu Anh anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Faiz yetmiş çeşit günaha sebeptir. En hafif kişinin anasıyla zina yapması gibidir."
(Kutubus sitte İbnu ma'ceh sünen ;2274)

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 20 gösterim
1 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 94 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 53 gösterim
Diğer kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 80 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 46 gösterim
Kul hakkı kategorisinde Kadir sordu
Firma Ekle | Seo Tools
...