0 beğenilme 0 beğenilmeme
108 gösterim
Diğer kategorisinde (2.2k puan)
Hemen kalkıp Kur'an'ın parçalarını bir araya getirip cemetmek için çalışmaya koyuldum. Onu kumaş parçaları, hurma yaprakları, düz taş parçaları ve ezberlemiş olanların hafızalarından toplamaya başladım. 

Merhaba böyle bir hadis var da kuranin toplanmasıyla ilgili kuranı toplayan zeyd bin sabit yazılı olarak şahit bulması gerekiyormuydu mesela bir surenin ayetlerinin hepsini yazılı olarakmi şahit aradı cem etti mesela bazı ayetleri yazılı olarak bulamayıp ezberlemiş olanların hafızalarından topladığı ayetler oldumu(yazılısını bulamadığı için..sormak istediğim özetle hz zeydin bazı ayetleri yazılı olarak bulamayıp ta ezberlemiş olan 2 kişidenmi şahitlik yaptırıp mushafa ekledi yani Her ayet için yazılı 2 şahit kuralını uygulamadığı ayetler oldumu sadece ezberleyenlerin hafizalarindan aldığı (yazılı olarak görmeden) mushafa eklediği ayetler oldumu çünkü yemame savaşında bir çok hafız şehit olduğu için. yazılı olarak alamadığı ama ezberleyenlerin hafizalarindan sorup mushafa yazdığı oldumu. yani Her ayet/ayetler için yazılı şahit bulamazsa ezberleyenlerin hafızalarindan mı alıyordu. Yanı ilk yazılı arayip yazılı ayetleri bulamazsa ezbere bilenlerden sorarak mı mushafa geçiriyordu mushafa yazılı ayet bulamayıp sadece ezberden bilenlerden sorup mushafa yazdımı zeyd bin sabit. Başka bir hadis te de "bu iki âyeti de yazılı bîr vesîka bulmadan yazamıyordu" deniliyor.. yani yazılı 2 şahit zorunlumuydu?

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
 
En İyi Cevap
Kıymetli  Kardesim!
Daha evvelde zannımça bu soruna kaynakları ile cevab vermiştim.
Şimdi ise daha anlaşılır şekilde anlatayım;
Zeyd ibnu sabit (radiyallahu anhu);kur'anı kerimi ezberdi,ançak, kur'an'ı toplamak için emir alınca, kimin yanımda yazılı kur'an varsa beraberinde bir şahit(toplamda iki şahit)hz.zeyd ıbnu sabit'le beraber üç şahit eder. Hz.zeyd bu şekilde kur'an cem'i edilmiştir.
Birde şahit yoksa mushafa eklenmiyordu.
Ançak senin söyledin hadisin devamında sadece hüzeymete ibnu sabitte bulmuş , ve bu ayetleri hz.zeyd ezberdi ayrıca peygamber efendimizinde bu ayetleri okuduğunu işitiyor. Ancak kimsede bulamıyor du en son hüzeymete(radiyallahü anh'ta buluyor. Hüzeymete ile ilgili efendimiz sallallahu aleyhi vesellem)buyuruyor ki; hüzeymete 'nin şahitliği iki şahide denktir.
Bu sebeble hz.zeyd kur'anı tam ve eksiksiz olarak tamamlıyor.
Vesselam

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 16 gösterim
Diğer kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 101 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
2 cevap 166 gösterim
Diğer kategorisinde misafir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 119 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 187 gösterim
Firma Ekle | Seo Tools
...