0 beğenilme 0 beğenilmeme
79 gösterim
Evlilik ve Nikah kategorisinde

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme
(415k puan)
 
En İyi Cevap
Kiymetli kardeşim!
Aşağıda geçen ayeti kerime ve hadisi şeriflerdende anlaşılacağı üzere ; Koca, Eşinden günah birşey istemedikçe eşinin kocasına itaati  şarttır.Ama koca bunları "(yok hakkım senin üzerinde çoktur ne dersem yapacaksın) şeklinde kullanıp eşine zülm ederse.Allah azimüş-şan'ın Emaneti olan eşine sahip çıkmış olmaz, ve Emanete hiyanet etmiş olur.
Rabbim buyuruyor ki;
Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar.  Çünkü Allah, insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı  korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün.  Eğer itaat ederlerse, artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah, çok yücedir, çok büyüktür.
(Nisa.34.ayet)
Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Şayet ben bir insanın başka bir insana secde etmesini emredecek olsaydım, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim."
(tirmizi rada;10-1159)
-Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) buyurdular ki: "Nefsim kudret dinde olan Zat-ı Zülcelal'e yemin ederim, bir erkek hanımını yatağa davet ettiginde kadın imtina edip gelmezse, kocası ondan razı oluncaya kadar semada olan (melekler) ona gazab ederler."
 Ey Allah  ın Resulü! dendi, "hangi kadın daha hayırlıdır?" "Kocası bakınca onu sürura gârkeden, emredince itaat eden, nefis ve malında, kocasının hoşuna gitmeyen şeyle ona muhalefet etmeyen kadın!" diye cevap verdi.
(Nesai nikah:14)
Hazreti Aişe Radıyallahu Anhâ anlatıyor: "Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm buyurdular ki: "Eğer bir kimsenin bir başkasına secde etmesini emretseydim, kadına, kocasına secde etmesini emrederdim ve eğer bir erkek karısına kırmızı bir dağdan siyah bir dağa ve siyah bir dağdan kırmızı bir dağa taş taşımayı emretseydi, uygun olan, kadının bu emri yerine getirmesidir."
(İbnul maceh sünen.1852)
Selam ve dua ile

İlgili sorular

0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 40 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 59 gösterim
Namaz kategorisinde Cenaze namazi nasil kilinir sordu
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 94 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 48 gösterim
0 beğenilme 0 beğenilmeme
1 cevap 38 gösterim
Firma Ekle | Seo Tools
...