0 beğenilme 0 beğenilmeme
82 gösterim
Namaz kategorisinde

1 cevap

1 beğenilme 0 beğenilmeme
(426k puan)
 
En İyi Cevap
Kıymetli kardeşim
hanefi mezhebine göre Cenaze namazı;
evvela niyet edilir;Allah rızası içün namaza resulullah sallallahu aleyhi ve sellem içün salavata (ölen kişi erkekse)meyyit, (ölen kişi bayansa) meyyite,için duaya uydum hazır olan imama ALLAHU EKBER
Daha sonra dört tekbir getirilir.
1. Tekbir getirilirken eller kaldırılır. Diğer tekbilerde kaldırılmaz. tekbirden sonra allah'a hamdu sena edilir sübhaneke Allahümme duasını okur.
2.  Ondan sonra ikinci tekbir getirir. ikinci tekbirin ardından,peygamber efendimiz sallallahu aleyhi veselleme salavat getirir Tahiyat duasında getirdiğimiz salavat gibi
3. Ondan sonra üçüncü tekbir getirilir. üçüncü tekbirden sonra kendisine ölüye Müslümanlara dua eder.(hanefi mezhebinde cenaze namazı ağırlıklı olarak dua mahiyetinde olduğu içün fatiha süresi kur'an tilaveti niyeti ile okunması tahrimen mekruhtur. Dua niyetiyle okunsa sıkıncası yoktur.
4. Dördüncü tekbirden sonra bir şey okumadan sağ ve sola selam verilir. (Kaynak:el-lubab.s/142)

Şafii mezhebinde cenaze namazı;

Evvela niyet edilir;Allah rızası içün namaza resulullah sallallahu aleyhi ve sellem içün salavata (ölen kişi erkekse)meyyit, (ölen kişi bayansa) meyyite,için duaya uydum hazır olan imama ALLAHU EKBER;
Daha sonra dört tekbir getirilir.
1. Tekbir getirilirken eller kaldırılır. Diğer tekbirlerde'de eller kaldırılıp bağlanılır.tekbirin ardından fatiha süresi okunur.
2.  Ondan sonra ikinci tekbir getirir. ikinci tekbirin ardından,peygamber efendimiz sallallahu aleyhi veselleme salavat getirir.
3. Ondan sonra üçüncü tekbir getirilir. üçüncü tekbirden sonra dua eder;en kısa dua ;Allahumme iğfir lehu(Allahım onu affet)
4. Dördüncü tekbirden Allahümme le tahrimne ecrahu vele teftinne be'dehu veğfir lene velehu(allahım bu ölenin Ecrinden bizleri mahrum etme bundan sonra bizleri fitneye koyma.Bizide onu da affet) duası yapılır.  sağ ve sola selam verilir.(kaynak fethul karib.s/28)
Selam ve dua ile
(426k puan)
0 0
Cenaze namazı
https://youtu.be/TtGx1OX_q_o
Hasan demir hocamızda ehli sünnete göre Allah razı olsun görüntülü video çekmiş bakabilirsiniz.
Firma Ekle | Seo Tools
...